Publikace představuje pojetí pojmu lidská důstojnost z právně teoretické a filozofické perspektivy. Práce představuje koncept důstojnosti člověka vytvořený renesančním filosofem Giovannim Picem della Mirandola, a dále pojetí důstojnosti rozumné bytosti od Immanuela Kanta.
Judikatura českých vrcholných soudů se v problematice ochrany lidské důstojnosti stále inspiruje německou ústavněprávní doktrínou. Komentáře k německému Základnímu zákonu vysvětlují širší rámec pojmu důstojnosti pomocí filozofických konceptů důstojnosti u Giovanniho Pica della Mirandola a především u Immanuela Kanta. U obou je důstojnost charakterizována svobodou.
Publikace usiluje o návrat k původní historické filozofické interpretaci pojmu důstojnosti u Pica a Kanta. Tím osvětluje četné pozdější interpretace nejen ve filozofii, ale i v právu a odhaluje mnohá mylná vysvětlení.
Z recenzních posudků:
„Kniha představuje jednak vědecký přínos v oboru filosofie a teorie práva, a jednak má všechny předpoklady stát se rovněž zajímavým titulem pro studenty právnických fakult i pro kolegy z právní praxe, zajímajících se o teoretické otázky oboru.“
prof. JUDr. Pavel Holländer, DrSc.
„Pojem lidské důstojnosti je centrální ideou etického, právního, ale i politického myšlení evropské tradice. Kniha Olgy Rosenkranzové je přínosná zejména proto, že poskytuje osobitý vhled do historických kořenů filozofického myšlení o lidské důstojnosti jako ideji nepodmíněné hodnoty lidství.“
doc. JUDr. Tomáš Sobek, Ph.D.
Na obálce je použito vyobrazení z knihy: Bibliotheca Philosophica Hermetica: Göttliche Weisheit, Göttliche Natur. Die Botschaft der Rosenkreuzer-Manifeste in der Bildsprache des 17. Jahrhunderts. Amsterdam, 2014.