Princip proporcionality a jeho role při interpretaci základních práv a svobod

Princip proporcionality a jeho role při interpretaci základních práv a svobod
Autoři:Pavel Ondřejek
Formát 145x205
Vazba: brožovaná
ISBN: 978-80-87576-31-1
EAN: 9788087576311
Vydáno: listopad 2012  
Rozsah: 232 stran
Dostupnost: vyprodáno
Cena: 288 Kč vč. DPH
 
Obvyklá cena: 360 Kč vč. DPH
 
Více informací:
Anotace:

Za jeden z nejvýznamnějších problémů souvisejících s ochranou základních práv je považováno nalezení rovnováhy mezi těmito právy a veřejnými zájmy společnosti. V průběhu doby se vyvinuly rozdílné koncepce, jak řešit výše uvedené konflikty v ústavním právu, popřípadě kolize mezi základními právy navzájem. Žádná z nich nedosahuje v současnosti takového rozšíření jako princip proporcionality.

Cílem publikace je popsat a rozvinout teorii principu proporcionality při rozhodování o mezích základních práv. Tento princip je zkoumán jak z hlediska historických zdrojů, tak zejména z hlediska doktrinárních názorů a soudní praxe po druhé světové válce. Mimo jiné je podrobně popsán vývoj principu proporcionality ve Spolkové republice Německo a dále jeho prosazování se jakožto moderní metody ústavněprávní argumentace v českém právu.

Autor vnímá princip proporcionality jako neutrální princip ústavního práva a při jeho aplikaci argumentuje ve prospěch rozdílné míry intenzity soudního přezkumu ústavnosti.

Publikace je vhodná jak pro studenty zabývající se problematikou lidských práv, tak pro praktikující právníky hledající ucelený přehled současného zkoumání principu proporcionality představiteli české i zahraniční ústavní teorie a příklady aplikace tohoto principu různými soudy.

Oznámit změnu dostupnosti zboží na:  Odeslat
 
Powered by Notia Business Server