Přestože prohlubující se integrace členských států v rámci Evropských společenství a potažmo Evropské unie trvá už více než padesát let, z války soudů, postojů národních parlamentů a názorů části doktríny je patrné, že doposud nejsou vyjasněny základní relace mezi právními řády členských států na jedné straně a evropským právem na straně druhé.
Absence politické vůle jednoznačně ukotvit vztah evropského a národního práva však neposkytuje pouze široký interpretační prostor Soudnímu dvoru EU a národním ústavním soudům, ale i obecné teorii práva, teorii ústavního práva a mezinárodního práva veřejného.
Publikace se zaměřuje na různá pojetí principu přednosti a jejich důsledky v teorii i praxi soudů a reaguje na současné diskuze, jež probíhají na poli evropské doktríny, ale také v jednotlivých členských státech v souvislosti s přijímáním politických rozhodnutí o přenosu dalších pravomocí na Evropskou unii. Obsahuje mimo jiné rozbor klíčových rozhodnutí Evropského soudního dvora a ústavních soudů vybraných členských států k této problematice.
Publikace je vhodná jak pro studenty věnující se tématu evropských studií a evropského práva, tak pro praktikující právníky zajímající se podrobněji o aplikaci evropského práva v České republice.