Praktikum představuje komplexní učební pomůcku pro studium a výuku práva životního prostředí. Ve čtrnácti jednotně strukturovaných kapitolách jsou zpracována témata obecné i zvláštní části práva životního prostředí. Praktikum vychází ze základního cíle připravit studenty na řešení praktických případů z oblasti práva životního prostředí a procvičit přitom nejen znalosti z oboru práva životního prostředí, ale i ze souvisejících oborů, zejména ze správního práva.
Jednotlivé kapitoly z obecné části práva životního prostředí obsahují po stručném úvodu do tématu kontrolní otázky, případové studie, aktivity s úkoly a přehled relevantní judikatury. Kapitoly ze zvláštní části obsahují také přehled důležitých ustanovení právních předpisů a přehled správních aktů vydávaných na daném úseku. Součástí každé kapitoly jsou také klíčová slova a přehled doporučené literatury. Na závěr praktika je zařazen slovníček pojmů a přehled důležitých internetových stránek.
Praktikum je určeno především pedagogům a studentům právnických fakult. Informace obsažené v praktiku však využijí všichni, kdo se ve své praxi věnují právu životního prostředí.
Autoři praktika působí na katedře správního práva a správní vědy Právnické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.
Errata:Upozorňujeme, že na s. 79 vypadl ze sazby kus text. První odstavec má znít takto:
V předmětu Právo životního prostředí se zaměříme na projektové posuzování. Naučíte se přiřadit konkrétní záměr některé z kategorií v příloze č. 1 zákona o posuzování vlivů na životní prostředí a zjistíte, jaké z toho pro investora i veřejnost vyplývají důsledky. Dozvíte se také, jaké jsou jednotlivé fáze procesu posuzování vlivů a jakou právní povahu má tzv. stanovisko EIA.
Omlouváme se všem čtenářům a děkujeme čtenářce, která nás na chybu upozornila.
Redakce