Environmentální kriminologie je moderní kriminologická disciplína, která se zaměřuje na kriminální události v kontextu místa a času jejich výskytu. Na zločin nenahlíží jako na sociálně patologický jev, nýbrž jako na fenomén spojený s prostředím, ve kterém se odehrává. Základní premisy environmentální kriminologie jsou, že bezprostřední prostředí vytváří situační faktory, které významně ovlivňují lidské chování, dále že kriminalita se v prostoru nevyskytuje náhodně, nýbrž je koncentrována kolem kriminogenních míst, která poskytují příležitosti ke zločinu, a konečně že analýza vzorců kriminality v daných prostředích má zásadní význam pro kontrolu a prevenci kriminality.
Monografie komplexně představuje historické pozadí, vývoj a současné verze základních teorií environmentální kriminologie – teorii racionální volby, teorii rutinních aktivit a teorii vzorců kriminality – a jejich implikace a využití při analýze kriminality a praktických preventivních činnostech.
Analytická část publikace představuje základy metody statistické analýzy kriminálních dat a mapování kriminality v geoinformačních systémech, jakož i metody geografického profilování. Taktéž je názorně předvedeno, jak je možné techniky statistické analýzy a mapování kriminality použít na konkrétní policejní data v České republice.
Praktická část publikace se věnuje kontrole a prevenci kriminality v oblasti designu a urbánního plánování, situační prevence zločinu a policejní činnosti orientované na problémy.
Monografie je určena teoretikům v oborech kriminologie, trestního práva a dalších sociálních věd, praktikům věnujícím se kriminální politice a působícím v systému trestní justice, zejména kriminálním analytikům a preventistům, a taktéž všem dalším zájemcům o otázky kriminologické teorie a praxe.