Nepatřičné právo. Příspěvky ke studiu nespravedlivých zákonů

Nepatřičné právo. Příspěvky ke studiu nespravedlivých zákonů
Autoři:Jakub Kříž
Nakladatelství: Leges  
Formát: 145x205  
Vazba: brožovaná  
ISBN/ISSN: 978-80-7502-573-9  
EAN: 9788075025739
Vydáno: duben 2022  
Rozsah: 132 stran
Dostupnost: poslední kusy  
Jazyk: čeština  
Cena: 280 Kč vč. DPH
Obvyklá cena: 280 Kč vč. DPH
Více informací:
Anotace:

Téma nespravedlivých zákonů slouží autorovi jako brána k úvahám o skutečné povaze práva a justifikaci práva pozitivního. Kniha seznamuje čtenáře s některými prvky právní filosofie Johna Finnise a s ním související školy nové teorie přirozeného práva a s argumentem neprávem Roberta Alexyho.

Autor ukazuje, že právu lze porozumět jedině v kontextu obecné teorie praktické rozumnosti. Právo je stejně jako jiné normativní systémy vodítkem k nalezení odpovědi na otázku, co mám dělat, jak se zachovat tady a teď. Přitom nejvlastnějším kritériem odpovědi není zvnějšku uložené pravidlo, ale člověk a jeho integrální rozvoj.

Autor zasazuje přirozenoprávní téma do širších souvislostí a naznačuje úzkou spojitost s noetickým tématem (schopnost rozumu kontaktovat realitu) a antropologickou otázkou (zejména lidské svobody).

Z recenzních posudků:

„Kniha je hodnotnou, přínosnou publikací, přinášející rozsáhlou sumu poznatků uspořádaných v netriviální, přehledné a promyšlené systematice, nadto i řadu vlastních tezí a závěrů. Je napsána čtivým, poutavým stylem, zároveň v dobrém slova smyslu didakticky, jelikož autor vede čtenáře objasněním důvodů a směrů předkládaných úvah. Představuje jednak odborný́ přínos v oboru filozofie práva, je přínosem v absentujícím diskurzu iusnaturalistů a iuspozitivistů v našem prostředí, a jednak má všechny předpoklady stát se rovněž zajímavým titulem pro studenty právnických fakult i pro kolegy z právní praxe, zajímající se o teoretické otázky oboru.“

prof. JUDr. Pavel Holländer, DrSc.

„Českému čtenáři se dostává do rukou mimořádně kvalitní dílo, které se snaží přinést odpověď na věčnou otázku právní filozofie s ohledem na současný právní diskurz. Právě proto, že v českém právním myšlení je po mém soudu hluboce zakořeněn pozitivistický přístup ovlivněný normativismem, je důležité odpovídat na otázku „co je právo“ i z druhého – přirozenoprávního – hlediska. Právě proto představuje recenzovaná publikace významný přínos.“

prof. JUDr. Karel Beran, Ph.D.

Oznámit změnu dostupnosti zboží na:  Odeslat
Mohlo by vás zajímat:
Právní etika
Temná zákoutí legislativního procesu: příprava vládních návrhů zákonů v ČR
Ústavní právo a státověda I. díl. Obecná státověda
Seznam knih k objednání:
Vyplněnou tabulku
zašlete na e-mail
olomouc(zavináč)knihyleges.cz

Vyplněnou tabulku
zašlete na e-mail
praha(zavináč)knihyleges.cz

Chci být informován o novinkách emailem
Najdete nás na:
Facebook
Doporučujeme:
H&P Akademie
KJT
GAAP.cz
 
Powered by Notia Business Server