Kniha zpracovává komplexně a přehledně vývoj právního institutu státního občanství na území dnešní České republiky od jeho založení až po současnost.
Autor popisuje a vysvětluje ve společensko-politických souvislostech pohybující se materiální základnu institutu, která se měnila v čase v závislosti na společenských a politických událostech, a to zejména v průběhu dynamického 20. století. Věnuje pozornost všem revizím v pojetí institutu, zlomovým změnám či inkorporaci nových instrumentů do právní úpravy. To vše v nezbytné komparaci s vývojem i v okolních evropských státech.
Velký prostor je věnován také současné právní úpravě, zákonu č. 186/2013 Sb.
O autorovi:František Emmert (nar. 1974) je vědeckovýzkumným pracovníkem Ústavu státu a práva Akademie věd ČR a autorem více než dvaceti knižních publikací, zejména z oblasti moderních českých dějin a práva. Dlouhodobě se věnuje problematice státního občanství. V letech 2009 až 2011 působil jako tiskový mluvčí na Nejvyšším správním soudě. V roce 2014 vyučoval teorii práva na Právnické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci.